Tüm havayolları üzerinden En Ucuz Bilet fiyatlarını sorgulayın, tek adımda satın alın.

İstanbul – Umea

Süre :
Mesafe:

umea ucuz uçak bileti

Umea, İsveç’in kuzeydoğusunda bulunan bir kenttir. Botni Körfezi’nin kıyısında, ormanlık bir arazi üzerinde kurulan şehir, aynı zamanda bir eğitim kentidir. Bu şehir ayrıca İsveç’in önemli tıp ve sanayi kentlerindendir. Şehirde hizmet veren iki üniversite bulunmaktadır. İsveç’in en hızlı büyüyen kentlerinden biri olan Umea’nın ilk üniversitesi 1965 yılında kurulmuştur. Umea ucuz bilet ile bu şirin kenti keşfetmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

Umea şehrinin tarihine baktığımız zaman, kentin adının ilk defa 14. yüzyılda anılmaya başladığı görülmektedir. Umeå’nn da bulunduğu kuzey toprakları genel olarak yerleşilmemiş alanlardı. Umea şehri, Botni Körfezi’nin kıyısında, Västerbotten’in güneyinde yer alan Ume Nehri’nin ağzında kurulmuştur. Umea, Stokholm’ün 600 km kuzeyindedir. Kuzey Kutup Çizgisi’nin ise 400 km güneyinde yer almaktadır. Stokholm-Uppsala bölgesinde yer alan Kuzey İsveç’in en büyük kentidir. Ayrıca bu bölgenin de yöresel merkezi olarak da görülmektedir. Kentin yakınlarındaki Holmsund, Umea şehrinin limanı olarak bilinmektedir. Bu limandan işleyen feribotlar, Finlandiya’da yer alan Vaasa kentine gitmektedir. Vaasa kenti ile doğan yakın ilişkilerden dolayı, birçok Fin asıllı İsveçli’ de Umea şehrinde yaşamaktadır. Umea en ucuz uçak bileti ile bu şehre gelebilir ve yakınında yer alan diğer kentleri de görme şansına sahip olabilirsiniz. Bu şehrin karayolu ulaşım alt yapısı çok sağlam oluşturulmuştur. şehir merkezinin 4 km uzağında Umeå Havaalanı bulunmaktadır. İsveç’in en büyük yedinci havalimanı konumunda olan Umea havaalanı, 2007 yılında 810,704 yolcu taşımıştır. Umea-Stockholm arası, havayolu ile yalnızca 1 saat sürmektedir.

Umea’nın kendi havaalanı ise, şehir merkezine 10 dakikalık mesafede yer almaktadır. Demiryolu ise pek fazla gelişme göstermemiştir. Bu dolambaçlı ray sistemi ile başkent Stokholm’e 10 saatte ulaşılmaktadır. Umeå, İsveç’in önemli kültür merkezlerinden biridir. Norrland Opera’nın merkezi bu şehirde yer almaktadır, ayrıca geleneksel Umeå Caz Festivali de burada düzenlenmektedir. Hardcore punk grubu Refused, progressive metal grupları Meshuggah ve Cult of Luna dünya çapında bilinen gruplardan olup, bu kentte kurulan başarı elde etmiş müzik grupları arasında yer almaktadır. Şehirde yer alan müzeler Västerbotten bölgesi ile ilgili, kentin tarihi ile ilgili, resim sanatı ile ilgili ve kayak sporu ile ilgilidir. Dünyanın en kuzeyinde olma özelliğini taşıyan camide bu şehirdedir. Umea, aynı zamanda 2014 yılında Avrupa’nın kültür başkenti olma adaylarındandır. Kuzey İsveç’in televizyon yayın merkezide bu şehirde bulunmaktadır. Västerbotten bölgesinin önemli yerel gazetelerinden olan Västerbottenskuriren ve Västerbottens Folkblad, bu şehirde hizmet vermektedir. Üniversitelerini gelişimi ile birlikte şehir, eğitim kenti sıfatını kazanmıştır. Üniversiteler aracılığı ile tıp alanında birçok ekonomik faaliyet, şehir genelinde rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Umea online uçak bileti ile ister turistik gezi amaçlı, ister eğitim amaçlı alarak uygun fiyata seyahat etme rahatlığını yaşayabilirsiniz. Umedalen Skulptur, Vasterbottens Museum, Umevatoriet – Bilim Merkezi, Guitars the Museum görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Sami şarkıları ve ren geyiği yarışlarının yapıldığı Sami Haftası, Mart ayında düzenlenen Müzik Festivali, şehrin en büyük ve en kapsamlı Kültür Gecesi, 24 saat boyunca, durmaksızın şehrin kültür etkinliklerine ev sahipliği yapan bir etkinliktir. Küçük bir şehir olması nedeni ile birçok yere yürüyerek gitmek mümkündür. En uzak mesafe bisiklet ile rahatça gidilebilecek konumdadır. Şehirde yaşayan insanların mutlaka bir bisikleti bulunmaktadır. Şehri gezmenin ve bir yere gitmenin en rahat yolu bisiklettir. Şehirde toplamda yaklaşık olarak 180 km. özel bisiklet yolu bulunmaktadır. Şehirde eğlence denince ilk akla gelen bira ve viski içmektir. Şehirde birçok bar bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak yöresel yemekler yenmekte ve buraya özel olan Vasterbotten peyniri birçok yöresel yemeklerde, tatlılarda kullanılmaktadır.

İstanbul – Umea Uçuş Haritası

Bir Yorum Yazın

Şehir Rehberi

Kampanyalar

Mail Bültenimize Abone Olun! Fırsatları Kaçırmayın!

Adınız
E-posta Adresiniz*

Sosyal Medya'da Biz