Tüm havayolları üzerinden En Ucuz Bilet fiyatlarını sorgulayın, tek adımda satın alın.

İstanbul – Lefkoşa

Süre :
Mesafe:

lefkoşa ucuz uçak bileti

Lefkoşa, Kıbrıs adasının ortasında yer alan bir şehirdir. Kıbrıs Cumhuriyeti adı ile bilinen ancak dünya tarafından tanınmayan bir devletin, yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkentidir. Kıbrıs’ın hem en kalabalık kenti hem de en önemli kültür, sanayi, ticaret ve ulaşım merkezi halinde olan bir şehirdir. Dünya’da bölünmüş olan tek başkent olma özelliğini taşır. Lefkoşe, yeşil hat adı verilen sınırla ikiye ayrılmış durumdadır. Kuzeyinde Türk kesim yaşamakta, güneyinde ise Rumlar bulunmaktadır. Ara bölge adı verilen bölümde ise Birleşmiş Milletler Barış Gücü bulunmaktadır. Lefkoşa ucuz uçak bileti ile bu adayı ve yaşayan tarihini yakından görebilirsiniz.

1960 yılı itibari ile Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası ile Lefkoşa Türk Belediyesi’ne yasal statü tanınma hakkı vermiştir. Lefkoşe şehrin bulunduğu bölgenin ilk adı Ledra olarak bilinmekteydi. Daha sonraki yıllarda şehir yıkılarak, Leucus tarafından tekrar inşa edildi ve şehre Lefkotheon yani beyaz tanrıların şehri adı verildi. Şehir tam olarak Kıbrıs adasının merkezi bir noktasında yer almaktadır. Mesarya Ovası’nın orta kesimlerinde bulunmaktadır. Lefkoşa, sıcak yarı kurak bir iklim tipine sahiptir. En sıcak aylar Temmuz ve Ağustos, en soğuk aylar ise Ocak ve Şubattır. Ocak ayı en çok yağış alan aydır. Lefkoşa şehri, mevsim açısından adanın en sıcak yerlerindendir. Lefkoşa Ercan en ucuz uçak bileti imkanı ile bu şehre tatil amaçlı gelmeyi düşünenlere, bahar ayları tavsiye edilmektedir. Kanlıdere adı verilen bölge başta olmak üzere dere kenarındaki bölümler oldukça farklı biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Bitki örtüsü açısından zengin bir çeşitliliği bulunmaktadır.

Yapılan araştırma sonuçlarına göre, 62 farklı familyaya mensup 185 farklı bitki türü tespit edilmiştir. Dere kenarlarında bulunan en yaygın ağaç türü okaliptüstür. Lefkoşa’nın iki kilometre güney kesimini dışında yer alan, Eylence Belediyesi’nin sınırlarının içinde bulunan Pedagojik Akademi Ulusal Orman Parkı, şehrin güneyinde ise Athalassa Ulusal Orman Parkı bulunmaktadır. Kuzey Lefkoşa’da ise Lefkoşa Orman Fidanlığı yer almaktadır. Lefkoşa şehri tam anlamı ile Kıbrıs’ın ticaret merkezidir. Şehir hem Kıbrıs Cumhuriyeti hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin merkez bankalarına ev sahipliği yapmaktadır. Şehir, kentleşme açısından iki bölüme ayrılmaktadır. Bunlar surların içerisinde kalan eski Lefkoşa ve surların dış kesiminde kurulan yeni Lefkoşa’dır. Eski Lefkoşa’da yollar dar ve çıkmaz sokaklarla doludur. Yeni Lefkoşa’da ise, daha geniş bir gelişme yaygınlaşmıştır. Kavşaklar ve yollar eskiye nazaran daha geniş ve parklar daha büyüktür. Osmanlı dönemine baktığımız zaman Lefkoşa’da Rumlar ve Türkler mahallelerde genellikle karışık yaşamıştır. Türk mahallelerinin ağırlıklı olduğu yerlerde camilere, Rum mahallelerinin ağırlıklı olduğu yerlerde ise kiliselere rastlanmaktadır. Ermenilerin yaşadığı yerlerde ise ki ağırlıklı olarak Köşklüçiftlik’te yaşayan Ermenilerin evlerinin tamamı kesme taştan yapılmış olup, kendilerine özgü mimarileri hemen göze çarpmaktadır. Eski Lefkoşa’daki evlerde cumba yaygın olarak görülmektedir.

Büyük Han, adadaki en gelişmiş mimari eserlerden biridir. Günümüzde birçok sergi, antika ve geleneksel eşya satışı, gölge oyunları gibi etkinlikler bu kültürel merkezde gerçekleştirilmektedir. Lefkoşa’nın yeşil hat ile sınırlı güneyi kesiminde gezilebilecek on dört müze bulunmaktadır. Lefkoşe Ercan online uçak bileti ile bu şehre gelerek, tarihin içinde ufak bir gezinti yapma şansına sahip olabilirsiniz. 1888 yılında kurulmuş olan Kıbrıs Müzesi içerisinde günümüzde adanın her tarafından getirilmiş olan yüzlerce arkeolojik eser sergilenmektedir. Bu şehir içerisinde gezilmesi gereken bir diğer yer ise, Osmanlı döneminde Divan için çevirmenlik yapan Hadjigeorgakis Kornesios’un 1793’te yapılmış olan evidir. Bu ev günümüzde etnografya müzesi olarak kullanılmaktadır.

İstanbul – Lefkoşa Uçuş Haritası

Bir Yorum Yazın

Şehir Rehberi

Kampanyalar

Mail Bültenimize Abone Olun! Fırsatları Kaçırmayın!

Adınız
E-posta Adresiniz*

Sosyal Medya'da Biz