Tüm havayolları üzerinden En Ucuz Bilet fiyatlarını sorgulayın, tek adımda satın alın.

İstanbul – Gaziantep

Süre :
Mesafe:

gaziantep ucuz bilet fiyatları

Anadolu’nun ilk yerleşim yerlerinden biri olan Gaziantep güneydoğu Anadolu bölgesinin nüfus bakımından en büyük şehri, Türkiye’nin nüfus bakımından altıncı büyük şehri olarak ülkemizdeki metropol şehirlerden biridir.

Halk arasında eski adıyla Antep’te olarak bilinen Gaziantep Şehitkamil ve Şahinbey olmak üzere iki metropol ilçeye ayrılmıştır. Ayrıca Gaziantep Türkiye’nin de dünyanın da hala yaşanılan en eski kentlerinden biridir. Gaziantep baklava, Gaziantep Kalesi, Antep fıstığı, Zeugma ve bakırcılığıyla bilinir.

Gezilecek Yerler

Kentin tam merkezinde Gaziantep Kalesi bulunmaktadır. Ne zaman inşa edildiği bilinmeyen ve merkezdeki bir tepede bulunan kalenin Roma döneminde gözlem amaçlı kullandığı bilinmektedir. Kale günümüzde Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi olarak kullanılıp içerisinde 45 dakikalık Gaziantep’in mücadelesi anlatan belgesel yayınlanmaktadır.  Kalenin kuzeyinde şimdiler de müze olarak kullanılan Bayaz Han, Büdeyri Hanı ve Şire Hanı gibi çokça sayıda han bulunmakta olup güneyinde ise tarihi Naib Hamamı bulunmaktadır. Bu hamam 1640 yılında yapıldığından adeta bir tarihi eserdir.  Bakır işlemeleriyle oldukça ünlü olan Bakırcılar Çarşısı da Hanların kuzeyinde yer almaktadır. Gaziantep de Boyacı Camii, Kurtuluş Camii ve Şirvan camii gibi çokça sayıda tarihi camiler de yer almaktadır. Gaziantep’te bulunan Aziz Bedros Kilisesi de gidilmesi gereken yerlerden biridir. Kilise ulaşılan kaynaklara göre 1723 yılında inşa edilmiş olup 2005 yılında yol açma çalışmaları sırasında tesadüfen bulunmuştur. Şimdilerde ise Kilise müzeye çevrilerek koruma altına alınmıştır. Gaziantep’e giderseniz bu 450 yıllık Kiliseyi mutlaka görmenizi öneriyoruz. Her köşesi tarih kokan bu şehri İstanbul Gaziantep ucuz uçak bileti bulursanız mutlaka gitmenizi tavsiye ederiz.

Gaziantep çok eski bir yerleşim yeri olduğundan şehirde pek çok müze bulunmaktadır ve gün geçtikte bu müzelerin sayısı arttırılmaktadır. Gaziantep sahip olduğu müzeleri ve yapılmakta olan müzeleriyle tam bir müze kent halini alacaktır. Gaziantep’te bulunan müzelerden bazıları Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Mevlevihanesi Vakıf Müzesi, Şahinbey Savaş Müzesi, Medusa Cam Müzesi, Hasan Süzer Etnografya Müzesi ve Zeugma Müzesidir. Gaziantep Arkeoloji Müzesinde Gaziantep’te bulunan arkeolojik eserler sergilenmektedir. Gaziantep Arkeoloji Müzesi 2011 yılında dünyanın en büyük mozaik müzesi olan ve Gaziantep’te bulunan Zeugma Mozaik Müzesine taşınmıştır. Zeugma Mozaik Müzesinde dünyaca ünlü olan Çingene Kızı mozaiği de sergilenmektedir. Müze severlerin Gaziantep en ucuz bilet bulduğunda bu müze şehrini gezme fırsatını kaçırmaması gerektiğini düşünüyoruz. Tarihi bir Antep evi olan ve Bey mahallesinde bulunan Hasan Süzer Etnografya Müzesinde ise eskiden Gaziantep’te yaşan insanların kullandığı eşyalar sergilendiğinden eski insanların yaşayış şekilleri ve eşyaları çok güzel bir şekilde anlatılmaktadır. Bir bölümü savaş zamanında kullanılan sığınak mağaradan oluşan Şahinbey Savaş Müzesi ise Antep savunmasını anlatmak için kurulmuştur. Müzede savaşta kullanılan silahlar, o dönemde kullanılan eşyalar, giysiler vs. sergilenmektedir. Türkiye’nin ilk özel cam müzesi olan Medusa Cam Müzesi de tarihi bir Antep evidir. Müzede Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserler yer almaktadır. Kültürel bir gezi yapmak isteyenler için ucuz bilet bulunduğunda Gaziantep’e gitmek oldukça doyurucu olacaktır.

Türkiye’de en çok yemek çeşidi bulunan il olan Gaziantep’te yaklaşık 300 çeşit yemek olduğu bilinmektedir. Gaziantep mutfağı seneler içinde çeşitli geleneklerin karışımıyla oluşmuş oldukça zengin bir mutfaktır. Bu yüzden Gaziantep’e gittiğinizde ne yiyeceğinize karar vermekte zorlanabilirsiniz. Gaziantep’e gittiğinizde özellikle Antep kebabı ve Antep baklavası yemenizi öneririz. Zaten Antep baklavalarıyla ünlü olduğundan adımızı her attığınız yerde bir baklavacıyla karşılaşabilirsiniz. Klasik kebaplardan farklı olarak yanına patlıcan da konulan Gaziantep kebabıyla ayranınızı içtikten sonra üzerine Antep baklavası yiyerek kendinize bir ziyafet çektirmenizi öneririz.

Ulaşım

Gaziantep Havalimanı şehrin 20 km güneydoğusunda yer alıp Oğuzeli ilçesinde bulunmaktadır. 1976 da hizmete giren havalimanı 400 araçlık otoparka sahiptir. Tarihi ve kültürel bir seyahat geçirmek isteyenlere Gaziantep’e gitmelerini öneriyoruz.

İstanbul – Gaziantep Uçuş Haritası

Bir Yorum Yazın

Şehir Rehberi

Kampanyalar

Mail Bültenimize Abone Olun! Fırsatları Kaçırmayın!

Adınız
E-posta Adresiniz*

Sosyal Medya'da Biz