Tüm havayolları üzerinden En Ucuz Bilet fiyatlarını sorgulayın, tek adımda satın alın.

İstanbul – Diyarbakır

Süre :
Mesafe:

diyarbakır uygun bilet

İçinde pek çok tarihi yeri barındıran Diyarbakır kültürel seyahatleri sevenlerin mutlaka görmesi gereken güney doğu Anadolu bölgesinde bulunan en eski yerleşim yerlerinden biridir.  Diyarbakır’a ayak bastığınız anda itibaren o kendinizi o tarihi atmosferin içinde hissedeceksiniz.

Devasa karpuzlarıyla da bilinen Diyarbakır Hanları, hamamları, burçları, camileri, müzeleri, yemekleri ve surlarıyla da oldukça dikkat çeken bir şehirdir. Eskiden Dıyar-i Bekir olarak da bilinen Diyarbakır da pek çok camii bulunduğundan halk buraya inanç şehri de demektedir. Ulu Camii, Safa Camii, Behram paşa Camii, Nebi Camii, Fatih paşa Camii, Hüsrev paşa Camii, Melik Ahmet Camii, İskender paşa Camii ve Dört Ayaklı Minare Diyarbakır’da bulunan önemli camilerdendir. Siz de tatilinizde inanç doyumu yaşayacağınız kültürel bir tatil geçirmek istiyorsanız Diyarbakır ucuz bilet kampanyalarını takip ederek bu tatilinizde Diyarbakır’a gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Ulu Camii Anadolu’nun en eski camilerinden biridir. Kara ve sağlam taşlarda yapılmış olan Ulu Camii de pek çok uygarlığa ait kitabeler de bulunduğundan adeta Diyarbakır’da bulunan bir tarihi eser camiidir. Ulu Camii Silvan’da Diyarbakır’ın 77 km doğusunda yer almaktadır. Diyarbakır’a gittiğinizde Mimar Sinan’ın yaptığı Osmanlı eseri olan Behram Paşa Camii’ne de gitmenizi öneririz. Behram Paşa Camii Diyarbakır’ın yöresel yapısını yansıtan ve oldukça süslü bir minbere sahip olan bir sanat harikasıdır. Tamamen kesme taştan yapılan ve tek kubbeli olan camii şardıvanı ile size sütunlu bir saray girişini anımsatacaktır. Bu camii Osmanlı mimarisiyle Anadolu’nun sanat harikası olmayı başarmıştır. Melik paşa Camii de tümü çiniden yapılmış Diyarbakır’da bulunan mihrabı ile oldukça dikkat çeken camilerden biridir. İnce ve ustalıkla yapılan süslemeciliğinin yanı sıra Melik Ahmet’in kabri de burada bulunduğundan Melik paşa Camii oldukça ilgi görmektedir.

Diyarbakır’a gittiğinizde mutlaka görmenizi önerdiğimiz üç tane de müze bulunmaktadır. Cahit Sıtkı Tarancı müzesi,  Ziya Gökalp Müzesi ve Arkeoloji Müzesi’ni görmenizi öneririz. 1973 yılında Kültür Bakanlığı tarafından alınarak müze haline getirilen Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Cahit Sıtkı’nın doğup büyüdüğü evidir. Bu ev Diyarbakır’ın geleneksel yapısını yasıtan evlerden biri olup içerisinde Cahit Sıtkı’nın fotoğrafları, kitapları, mektupları ve diğer eşyaları sergilenmektedir. Ziya Gökalp Müzesi de Ziya Gökalp’in yaşadığı evidir ve 1956 yılında müze haline getirilmiştir. Bu müzede de Ziya Gökalp’a ait kitaplar, mektuplar ve resimler sergilenmektedir. Arkeoloji Müzesi’nde ise Eski Tunç, Asur, Urartu, Helenistik, Roma, Bizans, Artuklu, Selçuklu, Akkoyunlu ve Osmanlı dönemine ait eserler kronolojik olarak sergilenmektedir.  Diyarbakır’da bulunan bu çok değerli 3 müzeyi görmek istiyorsanız hemen şimdi internet üzerinden Diyarbakır uçak bileti alarak saatler sonra tarihi bir gezi yaşayabilirsiniz.

Diyarbakır’dan dönerken sevdiklerinize hediye almak isterseniz Diyarbakır’ı oldukça iyi yansıtan halı ve kilimlerden alabilirsiniz. Diyarbakır tarihi ipek yolunun merkezlerinden biri olduğundan pek çok hanları bulunmaktadır ve bu hanlarda geçmişte olduğu gibi şimdi de halı ve kilimler satılmaktadır. Hanlarda güzel bir yöresel kahvaltı yaptıktan sonra sevdikleriniz için geleneksel Diyarbakır halı ve kilimlerinden satın almanızı tavsiye ederiz.

Diyarbakır’da binlerce yıl Kürt, Zaza, Arap, Ermeni, Yahudi, Süryani ve Türk halk birlikte yaşadığından çok zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Ağır yemekleriyle bilinen Diyarbakır’ın kaburga dolması, içli köftesi, sac tava, meftune ve ciğer kebabı en ünlü yemeklerindendir. Diyarbakır’da kahvaltı da bile genellikle ciğer kebabı yenir. Kır pidesi ve ciğer kebabıyla kahvaltınızı ederek güne başlayabilirsiniz. Diyarbakır’a gittiğinizde bu yöresel yemekleri yemeden dönmemenizi tavsiye ederiz.

Ulaşım

Diyarbakır Havalimanı şehre oldukça yakındır. Havalimanının merkeze uzaklığı 6 km olup taksi ve belediye otobüsleriyle ulaşım kolayca sağlanmaktadır.

İstanbul – Diyarbakır Uçuş Haritası

Bir Yorum Yazın

Şehir Rehberi

Kampanyalar

Mail Bültenimize Abone Olun! Fırsatları Kaçırmayın!

Adınız
E-posta Adresiniz*

Sosyal Medya'da Biz