• Bilet Ara
  Ucuz bilet!
 • Rezervasyon
  Uçuşu tamamla
 • Yetişkin

 • Çocuk 2-12 Yaş

 • Bebek 0-2 Yaş

 • Yaşlı 65+ Yaş

 • Öğrenci

 • Asker

 • Toplamda maksimum 7 Kişi seçilebilmektedir.
KAPAT

İstanbul – Cork

İrlanda Cumhuriyeti’nin ikinci en büyük şehri olan Cork, aynı zamanda İrlanda Adası’nın üçüncü en kalabalık şehri konumundadır. Cork Kontluğunun da idari ve ana yerleşim merkezidir. Cork şehri, İrlanda’ya bağlı Munster ilinin en büyük şehridir. Adını bataklık bölge anlamına gelen, İrlanda dilinde kullanılan corcach tan almaktadır. Cork şehrinin genel alanı 37,3 km2’dir ve şehir nüfusu yaklaşık […]

cork ucuz uçak bileti

İrlanda Cumhuriyeti’nin ikinci en büyük şehri olan Cork, aynı zamanda İrlanda Adası’nın üçüncü en kalabalık şehri konumundadır. Cork Kontluğunun da idari ve ana yerleşim merkezidir. Cork şehri, İrlanda’ya bağlı Munster ilinin en büyük şehridir. Adını bataklık bölge anlamına gelen, İrlanda dilinde kullanılan corcach tan almaktadır. Cork şehrinin genel alanı 37,3 km2’dir ve şehir nüfusu yaklaşık 120.000 civarındadır. Cork Kontluğu içinde bulunan şehir varoşları ile beraber bakılacak olursa nüfus toplamı yaklaşık 200.000 civarında tahmin edilmektedir. Metropoliten Cork şehri nüfusu yaklaşık 275,000 ve Büyük Cork bölgesi olarak bilinen alanın nüfusu ise yaklaşık 380,000 civarı olduğu tahmin edilmektedir. Cork ucuz uçak bileti olanakları İrlanda’nın bu eşsiz manzaralı şehrinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Cork en ucuz uçak bileti ile geldiğiniz bu büyüleyici şehirde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında, Blarney Şatosu, Fota Wildlife Park, Blarney Stone bulunmaktadır. Ayrıca üniversite şehri olan Cork’da University College Cork – National University of Ireland bulunmaktadır. Cork Kontluğu İrlanda’da bir yerleşim birimi olarak görülmektedir. Bu yerleşim biriminin başkenti Cork şehridir. 1919 yılında gerçekleşen İrlanda Bağımsızlık Savaşı sırasında Cork halkı savaşta önemli bir rol üstlenmiştir. İrlanda’nın güneyinde bulunan Cork şehri yemyeşil alanları ile göz dolduran bir yerdir. Karadan yapılan yolculuklar esnasında nefis manzaralarla karşılaşılmaktadır. Filmlere, kitaplara konu olmuş manzaralar insanları büyüleyecek güzelliktedir. P.S. I Love You ve Leap Year filminde bu manzaraları görmekteyiz. Bu şehre özel olan, üç yapraklı yonca (shamrock), arp ve siyah bira (stout) Guinness, İrlanda’nın sembolleri haline gelmiştir.

Dünyaca bilinen Guinness Rekorlar Kitabı bu ünlü siyah biranın üreticisi tarafından hazırlanmıştır. İrlanda’ya aynı zamanda yemyeşil çayırlarından dolayı Zümrüt Ada da denilmektedir. Eski İrlanda bayrağına baktığımız zaman sembol olarak üç yapraklı bir yonca, bir arp, Claddagh yüzüğü denen bir yüzük ve Kelt haçını görmekteyiz. Kelt haçı Aziz Patrick’i simgeleyen bir objedir. Dostluk ve sevgi sembolü olarak görülen Claddagh yüzüğü de geleneksel bir İrlanda sembolüdür. Bu yüzüğün geçmişi Claddagh isimli bir balıkçı köyüne kadar gitmektedir. Bayrakta yer alan bir diğer sembol ise, üç yapraklı yoncadır. Üç sayısının uğuruna ve üç yapraklı yoncanın sihirli güçleri olduğuna inanılmaktadır. Geçmiş efsanelere bakıldığında yoncalar fırtına çıkacağını yapraklarını dikleştirerek haber veriyormuş ve yoncanın olduğu yerlerde yılan çıkmayacağına inanılırmış. Arp ise İrlandalıların eskiden beri sihirli güçleri olduğuna inandıkları bir müzik aletidir. İrlanda paralarının üzerinde bile arp resmi bulunmaktaymış. Günümüzde ise İrlanda bayrağının renkleri ise turuncu, beyaz ve yeşildir. Renklerin anlamına gelince; Yeşil İrlanda halkını, beyaz barışı, portakal rengi ise Orange’lı William’ın İngiliz destekçilerini temsil etmektedir.

Cork şehrinde yapılabilecek en güzel aktivitelerin içerisinde stressiz bir şekilde dolaşmak ve doyasıya temiz havayı içinize çekmektir. Fotoğraf çekmeyi sevenler için burası eşi benzeri bulunmayan manzaralarla doludur. Cork şehrini turlayarak, pubları tadını çıkarın. Hem hareketi sevenler hem de dingin bir ortam arayanlar için ideal bir şehirdir. Cork tam olarak bir kültür şehri olarak görülmektedir. Bu kültür şehrini yakından görmek ve eşsiz manzaranın tadını çıkarmak için Cork online uçak bileti ile uygun fiyatlara seyahat etme şansına sahipsiniz. Bu şehirde dolaşırken göze çarpan yiyecekler ve dükkanlar insanları büyülemeye yetecek güzelliktedir. Özellikle sert bir kahve, ev yapımı çaylar, nefis tatlar bu şehrin eşsiz lezzetleri arasında yerini almaktadır. Geleneksel İrlanda yemeğini merak eden ve yemek isteyen ziyaretçiler için pırasa ve kabaklı patates püresi ile İrlanda güveci önerilmektedir.

İstanbul – Cork Uçuş Haritası

 • Yorumlar
  Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti